Slet malých i velkých čarodějnic - 30.4.2014

 
Zábavný podvečer pro děti a rodiče, neboli "Pálení čarodějnic", si tentokrát vzal na starost Spolek popických žen, ve spolupráci se základní školou.
 
A tak se za krásného jarního počasí slétlo na hřiště za školou mnoho malých i velkých čarodějnic, čarodějů a jiných strašidelných postaviček.
 
Děti změřily síly v několika soutěžích, také si zatancovaly a společně s rodiči na ohni opekly buřtíky. Okolo ohniště si celé rodiny rozprostřely deky a uspořádaly takovou "večeři v trávě".
 
Největší atrakcí celé akce však bylo malování na obličej. Několik zdatných malířek si posedalo okolo stolku plného barviček a v tu ránu byly obklopeny nekonečným klubkem dětí, nabízejících své ksichtíky ke zmalování. Malířky měly napilno, až do večerních hodin byly stále v obležení. Tváře dětí se pod jejich rukama proměňovaly v různé divoké šelmy, křehké motýlky i strašidelné smrtky a upíry. Děti byly nadšené, maminky možná o něco méně, čekala je výměna ložního prádla, jelikož většinu těch pomalovaných pišišvorů do koupelny nikdo večer nedostal.
 
Bylo to pěkné, účast dětí i rodičů byla mimořádná, člověk by ani nevěřil, kolik je v Popicích dětí, na žádné akci jsem jich tolik ještě neviděla.
Lída
 
A zde je něco z historie tohoto magického svátku
 
Pálení čarodějnic, také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc nebo Valpuržina noc se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Na ochranu před čarodějnicemi, původně před zlými duchy a démony, se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí.

Mimo lidové zvyky se také jedná o druhý největší Satanský svátek. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat. Tato noc je jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady.
Zdroj: Wikipedie - Otevřená encyklopedie
1
Bez názvu2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one