Popický Masopust

 

Počasí jako vymalované. Na ladovskou zimu to moc nevypadalo, spíše na ladovské Velikonoce.

A tak místo, aby se masopustní maškary brodily po kolena ve sněhu, kochaly se pohledem na rozkvetlé sněženky a skrze vrstvy masopustního make-upu nechávaly do tváří proniknout teplé sluneční paprsky. Na únor nevídané počasí. Zima zřejmě dokralovala, pověsila monarchii na hřebík a od té doby to s ní jde od desíti k pěti. Ostatně není se čemu divit, když počasí řídí dvanáctero popletených měsíčků, o kterých byla řeč při smutečním obřadu za nebožku basu. Pánové měsíčkové si prý trochu více přihnuli a nějak zapomněli, kde má který sedět.
 
A když už jsme u těch pohádkových postav, těmi se to v Popicích druhou únorovou sobotu jen hemžilo. Kromě klasického svatebního páru, byla zde tentokrát k vidění celá rodinka smrťáků, medvědář se svojí divokou šelmou, král na svém bujném oři, čarodějnice a spousta dalších strašidelných postaviček. Roztomilé červené a bílé hrozínky byly neustále někým oždibovány a obletovány velkou nebezpečnou vosou. Přesto jim až do konce dostatek balónkových kuliček vydržel a byly tak krásnou novou ozdobou průvodu.
 
Starý mnich se ctihodnými jeptiškami dohlížel na mravnost, neboť rozverná kartářka  neustále své ladné nožky s podvazky ukazovala a bujným dekoltem se chlubila, místy i břišními tanci kolemjdoucí mámila. A podle toho, co dům od domu věštila, budou vbrzku Popice zřejmě nejšťastnější a nejbohatší obcí v zemi.
 
Na celkový pořádek v dědině dohlížel policista s tlampačem, kterým vyzíval občany k účasti na večerním pokojném posezení v KD.
 
První a poslední pomoc zajišťoval lékař, věrně doprovázený svým potlučeným pacientem a společně s hasičem pomáhali hasit žízeň všech účastníků pochodu.
 
Nakonec celý masopustní průvod po dlouhé a vyčerpávající pochůzce obcí s mnoha občerstvovacími zastávkami, na kterých se hojně podávala kromě výborné klasické many, také mana tekutá, dorazil k Jednotě. Zde se rozloučil v tradičním smutečním obřadu „s basó“ a pokračoval dále do kulturního domu, kde bylo připraveno pohoštění pro všechny příchozí hosty.
 
Toš dobře zme sa pobavili, vínka popili a písniček mnoho s harmonikó i kytaró zazpívali. Tak nashle zase za rok.

Lída
Bez názvu2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one