Masopustní veselí 2011

Komise kultury a spolek popických žen uspořádal v sobotu 26.února 2011masopustní veselí, spojené s pochováváním basy a domácí zabijačkou.

Tradiční masopust s průvodem masek a maškarní ples organizovali v naší obci dobrovolní hasiči (tenkrát požárníci) naposledy v roce 1988 – v posledních dvaceti letech masopustní průvod a karneval pořádaly jen děti naší školy.

Letošní velmi zdařílá akce začala po poledni za doprovodu harmonik "rejděním masek" po domech celé vesnice, kde jim byly nabízeny masopustní koblihy a jiné pohoštění. Vedle tradičních postav, které k masopustu nutně patří, taškařici doprovázeli i další "maškary", často spolu s malými dětmi také v maskách. Děti využily svá přistrojení, připravená pro školní maškarní karneval, který se konal následující den, v neděli 27.2.

Hojně navštívený obřad pochovávání basy se konal před prodejnou Jednoty za účasti "pozůstalých" z celé vesnice. Smuteční řeč a "litanie k zemřelé" byly provázeny smíchem a potleskem, kterým diváci ocenili vtipné přímluvy, odrážející spolužití mezi našimi občany a život v obci vůbec. Smuteční průvod pak přešel do hospody U ADAMA, kde masopustní veselí a "mudrování nad dřevěnou mrtvolou basy" pokračovalo.

Ve dvoře hospody byly již od rána k prodeji domácí zabijačkové speciality řeznického mistra Jožky Přibyla /jelita, jitrnice, ovar, polévka ovarnica, tlačenka, škvarky, sádlo, aj./ Nechybělo ani dobré svařené víno.
Bez názvu2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one