VI. Babské hody
 
"Čí sú hody? Našééé!" zahřmělo areálem kulturního domu. Dnes tu totiž vládne popický babinec. Po zdařilém úvodním slovu pana starosty, ve kterém zazněla slova podpory, ale i slova na adresu škarohlídů, o kterých jsem již psala v článku o Dětských hodech, mohly začít již šesté Babské hody.
 
Ještě že si počasí nemůžeme vybírat sami. Nějak nevím, co bychom si vybraly. Možná kromě krupobití a sněhové vánice cokoliv. Když je zima a prší, chodíme v pláštěnkách, když je vedro, tak prší z nás a chodíme se slunečníky.
 
Po deštivých letech nás tentokrát poctilo svojí přítomností žhavé slunce. Novou pětiletku BH jsme tedy zahájily krásným slunným počasím. Má to ale i své nevýhody. Polovina obce připravovala a čistila bazény a ta druhá polovina se již koupala. Jen my, statečné mohykánky jsme se trmácely v černých punčochách a pětikilových krojích dům od domu a zvaly na večerní show. Kdyby za námi jezdila cisterna s vodou, věřte tomu, že bychom ji celou vypily až do dna.
 
Než se ale dostanu k večernímu programu, dovolte, abych začala netradičně od konce, od úplného konce a to od kácení máje, které se uskutečnilo týden po hodech.
 
Takže týden po hodech jsme se opět sešly v areálu za kulturákem, abychom probraly všechny náležitosti, a není jich málo, organizace takové akce dá zabrat. Také abychom zhodnotily průběh hodů, znova si už bez trémy zopakovaly hodová vystoupení a pokácely společnými silami již trochu opelichanou máju. Samozřejmě, že se také dopíjelo, co zbylo, rozmrazil se vynikající hodový falmendr, který obětavě uvařila jedna ze členek, a pak už se jen zpívalo a tančilo. No, a že se při tom bujarém veselí nadělá rámusu, je každému jasné.
 
Blížila se čtvrtá hodina ranní a už se jen plkalo, ani hudba už nehrála, byl docela klid a v tom někdo buší na dveře sálu. Jedna dobrovolnice se zvedla a šla otevřít. Za dveřmi stál policajt. "Ejhle, někdo objednal striptéra" pomyslela si, jen jí bylo divné, proč za ním stojí ještě telefonující policajtka. "Asi jeho manažerka, sjednává další kšefty" blesklo jí hlavou.
No nebyl to striptér, byl to vážně policajt. Někdo je na nás zavolal, kvůli rušení nočního klidu. Dobrá, chápu, hlučeli jsme asi do dvou do rána, ale když je nějaká akce, tak je to běžné. Co ale nechápu, proč za námi člověk, kterému hluk vadil, nepřišel a neřešil to s námi, jistě bychom mu vyhověly a ztišily se. Proč hned volat policii? Dobře to ale dopadlo, muž a žena zákona byli docela normální, omluvili se, že nás ruší a odjeli.
 
Ale zpět k Babským hodům. Jak jsem již řekla, úvodní slovo pana starosty bylo zdařilé, obzvláště obdivuhodné bylo uvítání všech stárek jednotlivě po jménech. Jistě, mnohé z nás starosta zná jménem, ale určitě ne všechny. Muselo dát docela práci naučit se všechna ta jména a k nim přiřadit i ty správné ksichtíky. Starosta je prostě starosta, našprtal se to dobře, má úcta.
 
Naše první večerní vystoupení i přes obvyklou velkou trému nikdo nepokazil a i kdyby, v tom množství ladných nožek by to beztak nikdo nepoznal. A mohlo se začít zpívat a tančit. Návštěvnost byla celkem slušná, podobně jako jiné roky, prodalo se asi 180 lístků. Všichni se snad dobře bavili, ale to nejlepší mělo teprve přijít - vystoupení Mužáků. Vše bylo do poslední chvíle zahaleno hustou mlhou, chlapi byli tajemní, nikdo netušil, co se chystá. Spekulovalo se o přistání mimozemšťanů. Nakonec se z toho vyklubala velmi svérázná alternativa pěvecké soutěže X-traktor. Samozřejmě soutěž vyhráli Mužáci, protože byli fakt nejlepší. Jejich závěrečné videoklipy byly famózní. Režisér a kameraman by zasloužili metál.
 
Závěr večera patřil tradiční půlnoční vypalovačce z dílny popického babince. Jako každoročně bylo toto vystoupení na žádost diváků vystřihnuto hned dvakrát po sobě, čímž se vyčerpaly poslední zbylé síly a kroje mohly konečně po dlouhých 12 hodinách spočinout na věšácích. I přes únavu se pak tančilo skoro do rána.
 
Tak to byly letošní Babské hody, báječné jako vždy.
Lída
 

Kácení máje - 14. června 2014

04.jpg
11.jpg
14.jpg
35.jpg

VI. Babské hody - 7. června 2014


 
1
Bez názvu2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one