V. Babské hody

Již popáté uspořádal Spolek popických žen velmi úspěšnou společenskou akci - Babské hody. Konaly se v sobotu 1.června 2013.

Odpoledne - v doprovodu tónů harmonik p. Smolové a p. Podéště – obešly ženy vesnici a zvaly občany na hodovou zábavu. Od 18 hodiny prošel Hlavní ulicí dlouhý průvod 28 krojovaných stárek, dvou sklepnic a skupinky dětí v krojích, kterému do kroku vyhrávala dechová hudba Túfaranka ze Šakvic. Malebné procesí uzavíral koňský povoz s pohoštěním. Při zastávce u základní školy a před hostincem u kulturního domu se tančilo, zpívalo a  přihlížejícím občanům byly nabízeny hodové koláčky a víno.

Hlavní hodové zábavě – konala se v přírodním areálu za kulturním domem – předcházelo "žádání starosty o hodové právo" a předtančení stárek, ve kterém čtyři šestice žen v působivé choreografii zatančily na známé melodie. Líbilo se vzájemné písničkové škádlení Popických mužáků a žen, které vyvrcholilo půlnočním tancem stárek s pom-pomy  -  všemi přítomnými byl přijat ovacemi a vynuceno opakování.

Po čtyři roky oblékaly ženy šardický kroj, který býval zapůjčen. Tentokrát však pro ně ušily p. Věra Škarpová a p. Eva Hanáková nové kroje (fěrtochy–vrchní sukně, kasanice–spodničky, krejzlíky, rukávce, lajblíky–kordulky). Vycházely ze zkušeností    z loňského šití a vyšívání krojů pro mladou chasu. Pořízení i těchto krojů financovala p. Věra Škarpová, v jejíž půjčovně a odborné péči zůstávají. (Ne všichni například vědí, jak náročné na zručnost a čas je vyžehlení jediné naškrobené spodničky.)

Bohužel - naše Babské hody měly příhodné počasí jen poprve v roce 2009. Již  v dalším roce polední bouřka s vydatným deštěm 17 mm hody téměř ohrozila, v roce 2011 opět burácelo a v minulém roce pršelo ještě v hodině zahájení hodů.
A letos ???  S nadsázkou lze říci, že "stařičká obloha žárlivě shlížela na stále mladý Spolek popických žen a zlomyslně jej zkrápěla dešťovými kapkami".

Pršelo po tři dny před hody a v sobotu déšťové přeháňky přinutily stárky obléci    i ochranné pláštěnky. Ale dobrou náladu déšť nepokazil. Na parketu tančily některé páry i s deštníky nad hlavou. Hosté, chráněni párty stany, se po tanci mohli občerstvit - nejen předloženými hodovými koláčky. Další výborná společenská sešlost přispěla k dobrému soužití popických občanů.
Bez názvu2.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one